home  |  mx bazar  |  fotoreporty  |  archiv METEORIT CUP
aktuality  |   z domova  |   ze světa  |  

Meteorit Cup 2020 - Závod v Gbelech zrušen!

Kalendář Meteorit Cupu 2020!


Meteorit Cup - Report ze slavnostního vyhlášení!

Informace k vyhlášení Meteorit Cupu 2019!

Registrace čísel již od pátku 13.12.2019!!!

REGISTRACE do seriálu Meteorit Cup 2020

Meteorit Cup 2019 - Důležité informace nejen ke slavnostnímu vyhlášení!!!

Formulář žádosti o licence 2020

Meteorit Cup 2019 – KONEČNÉ VÝSLEDKY PO DESÍTI ODJETÝCH ZÁVODECH
Meteorit Cup - Vilánec - 28.9.2013
Předposlední závod Motosport HT Group Meteorit cup 2013 byl i přes krásné babí léto přesunut z původně plánovaného Pacova do Vílance u Jihlavy. Byť republiková trať je svým profilem jedna z nejhezčích v republice a spousta jezdců se sem těšila, po závodech mistrovství světa MX 3 provozovatelé navezli nový povrch, který si ještě nestihl „sednout“ a jelikož z počátku týdne pršelo, opět by nás čekal další obtížný, hluboce blátivý závod. Aby se tomu tedy předešlo, padla volba 5 dní před Meteoritem na Vílanec, který je sjízdný dá se říci za jakéhokoliv počasí a byla to řekněme po Vranově a Žamberku i nutná sázka na jistotu. Jezdci však rozhodně zklamáni nebyli, právě naopak, kdy po závodech zněla spousta chvály. Velký podíl na tom má Michal Zelený, který svou trať pěkně připravil, lehce pozměnil některé úseky a přispěl tím tak k větší atraktivitě závodiště.

Já na místo dorazil klasicky již v pátek večer, tentokrát však až na osmou, tudíž za tmy. V místní budově s bistrem naplno probíhala přejímka a tak jsem se akorát pohodlně usadil vedle kolegy Pavla a připsali několik dalších příchozích. Když se již osoby od přejímky začaly přesouvat k občerstvení, opět jsme si začali tipovat, kolik za námi tentokrát dorazí jezdců a největší optimista jsem byl já se svými 168 tipovanými piloty. Ranní skutečnost byla však ještě pozitivnější a po trochu hektické přejímce, kdy dorazilo i spousta borců bez licencí či těch, kteří u nás letos jeli poprvé, takže jsme museli vyplňovat žádosti o licence a technické kontroly, jsme na soupisce měli solidních 171 jmen.

Po několika hodinách jsem již musel protáhnout ztuhlé tělo a tak jsme vše poklidili a za zvuků právě probíhajících tréninků se odebrali ohřát do karavanu. Přecijen už bylo dosti chladno a jinovatka to jen potvrzovala. Čím chladněji bylo, o to lepší výkony museli jezdci podávat, aby se zahřáli a zde nutno podotknout, že opravdu bylo nač se koukat. Trať s ideálním povrchem, rychlá a technická, dostatek borců na roštu, konec sezony čili motivace do poslední chvíle zvrátit celkové výsledky, no, „bude se na to coukat“ věděl jsem. A také, že ano. Při přesném poledni jezdci měli možnost na rozpravě nejen vyslechnout instrukce od ředitele závodu, Pavla Malého ale i vyhrát pěkné ceny v podobě haltrů, chráničů hrazd, čepic atd. od firmy, která s námi dlouhodobě spolupracuje, a to Motosport Milostný Třebíč, také bylo nachystáno překvapení v podobě krásné a kvalitní přilby Scorpion VX-17, kterou nám věnoval jako sponzorský dar pro Meteoriťáky MX servis a prodej dílů, firma MX-TECH Miroslav Závrbský z Napajedel.
Nyní už se ale přesuňme od rozpravy k tomu hlavnímu a to závodům samotným.


Junioři

Zpoza startovního roštu do první jízdy kategorie juniorů jako raketa vypálil Filip Kohoutek a měl co dělat, protože to po startu byla pěkná petelice. Do první utažené se řítí v čele deset pilotů zaráz, ostatní vedle či ihned za nimi, zatáčka se utahuje, ani jeden neubírá a Filip se tou šlamastikou prodral nejlépe, za ním hned krásně jedoucí Jirka Kružík a Ondra Havlíček. Havlíček se v druhém kole dostává před svého soka a vydává se stíhat prvního Kohoutka, při následujícím průjezdu již tito dva mají neuvěřitelný třináctivteřinový náskok nad ostatními, mezera se v průběhu jízdy stále zvětšuje, to ale nevadí Filipu Grosovi, kterému se zatím podařilo dostat na třetí flek a poté se do popředí dostal i Tomáš Osička. V čele to vře, Havlíček v předposledním kole jde do vedení, Kohouek se ho drží zuby nehty, poslední kolo, hlína lítá na všechny strany, rozestup je jen tři desetinky vteřiny, šachovnice a je to tam! Havlíček, Kohoutek, Gros jsou ti, kteří si připisují největší bodový zisk.
Druhá jízda vypadala, že bude průběh obdobný ale již v druhém kole se Havlíček dostal opět před vedoucího Kohoutka a tentokrát ujel i jemu o 16sek. Gros nově na čtyřtaktu uzavíral medailové pozice a tentokrát se mezi Osičku vklínil ještě velice pěkně jedoucí Dominik Zeman, který dotahoval zezadu a jednu chvíli byl dokonce i třetí. Osobně jsem fandil i Liboru Holátkovi, kterému se podařilo odstartovat a půl závodu jezdil na bronzu ale poté se mi ztratil z dohledu, nejspíše po jezdecké chybě, protože v závodě pokračoval, byť dojel až za polovinou pole.

Jako druzí vždy vyjíždí 65+85. Bohužel, pokud jsem si minule stěžoval, že je prcků vídat čím dál tím méně, ve Vílanci to bylo nejmarkantnější, kdy dorazili pouze dva borci na 65ccm a jedna pětaosma. Kluci to jsou velice šikovní, o tom žádná ale bohužel neměli s kým srovnat své výkony a tak měli alespoň pěknou trať s diváky podél sami pro sebe. Celkové pořadí tedy bylo 1. Jakub Houska, Martin Zeman a Lukáš Dalajka.

Ve chvíli, kdy startovalo Mezinárodní mistrovství ČR v motokrosu žen jsem se bavil u tratě s kamarádem a zmínil, že je překvapen, kolik dívek jezdí závody… A to kdyby věděl, kolik je jich ještě letos zraněných, kolik jich do Vílance nepřijelo a nebo kolik jich jezdí různě po ČR různé cupy v mužských kategoriích… To by byla panečku paráda, kdyby jednou dorazily všechny ! Co, dámy, slečny a děvčata?
Tentokrát se za rošt postavilo 17 jezdkyň Jako náplast za neúčast na předhozím Meteoritu si holeshot vyjela Lucka Simonová s teamovou kolegyní Terkou Hromkovou za zády a stále zraněná Marika Mlýnková je stíhala ze třetí pozice s Danielou Amtmann v závěsu. Již v prvním kole se Marice povede krásný čistý pass v tobogánu před velkou ústřední lavicí a je tedy druhá. Terka se ale nevzdává a vzápětí jde zase zpět po vytoužené stříbrné příčce. Mezitím si Lucka Simonová buduje stabilní náskok, který v cíli čítá bezmála 12 vteřin. Druhé místo je neustále v permanenci a je o něj veliký zájem mezi Hromkovou, Mlýnkovou a dokonce i Amtmann, jež se zapojila do hry. Zezadu se však už nezadržitelně blíží stále zrychlující Ivča Berounová a cobydup je soupeřkám na dostřel, zdolává Amtman a atakuje Hromkovou. Marika situace využívá, dostává se na druhé místo a co nejrychleji se snaží vytvořit alespoň minimální náskok pro klidnější jízdu, což se daří a šachovnicí za ní projíždí opět jen s desetinkovým rozdílem Tereza před Ivou.


Ženy

V kategorii dvoutaktů měly závodnice těžkou pozici Náročná trať tentokrát nejspíše uplně nesedla Kristýně Vítkové, kdy jezdila v polovině pole, což u této špičkové jezdkyně nebývá zvykem. Naprosto parádně však stopětadvacku pod krkem držela Markéta Ehlová. Po nepříliš podařeném startu se postupně probojovávala přes jednu soupeřku za druhou a to jí v cíli přineslo krásnou 8. pozici. Daniela Krejčová si vybojovala třetí příčku pěknou, stabilní jízdou a čtvrtá dojela navrátělkyně k závodům, Evča Čermáková
Druhou jízdu si holeshot vyzkoušela Terka Hromková a byť jí vedení vydrželo jen jedno kolo, i druhá příčka s jistotou byla luxusní. Jak asi tušíte, první místo obsadila neohrožená raketa Lucka Simonová. Třetí pozice ale tentokrát opět nechávala prostor pro divoké fantazie a kdyby jenom to, pokoušely se o mě spíš infarktové stavy. Mlýnková třetí, Amtmann na ni nalepená co kolo, pokouší se ji přeskočit na spodním dvojáčku, nestihne to ale a tak Marika stále třetí, Iva Berounová opět u nich v chumlu, Zdolává Danielu z rakouska a jde po Marice, solba největšího zrna, nájezdy vedle sebe, palba po rovině jak z dragstarovejch závodů, roleta vedle sebe, lavice si tam posílaj jedna po druhý, v jednom úseku rychlejší jedna, v druhém druhá, řev a povzbuzování všude podél tratě. Bohužel si to Iva Berounová zašlápne, Daniela ji předjíždí a byť se za ni ještě stačí pověsit, do cíle už to nestačí a tak je pořadí: Simonová, Hromková, Mlýnková, Amtmann, Berounová a Kellerová, všechny na čtyřtaktech a za nimi dvoutaktní trio Vítková, Ehlová a Krejčová.

Že je motokros sport nevypočitatelný, o tom jsme se přesvědčili při kategorii Elite. Vítěz kvalifikace Vláďa Ryšánek měl čas o více než 2,5 vteřiny na kolo rychlejší než druhý jezdec a tak budil „přirozený respekt“. To by ovšem neměl mít tak zdatné soupeře. Adam Klinko byl tím, kdo vypálil první, jezdil první, metal placky co lavice a také dojel první. Od startu do cíle čili takzvaně dobrý den a nashledanou, poperte se za mnou jak chcete. A taky, že ano. Klinko byl jasnej ale Tomáš Weber se svou Hondou vystrčil ne růžky ale pořádné rohy a pořádně té červené zatápěl pod kotlem a za ním jsem mile překvapen, Kuba Hlásný to tam štráduje na třetím fleku. Další kolo už ale situace byla kapánek jiná, protože po průměrném startu se opět Ryšánek zdravě naštval a šel vpřed jako Meteleskum Bleskum. Cedulka počítající počet kol do cíle byla ochuzena o další číslici když už Ryšánek držel stabilně druhou příčku a za ním zbylo zrní pro ptáky z takzvané Čerčínské ligy (tj. Tomáš Weber, Radek Červinka, Broňa Hanzl a Zbyňa Macalík, kterému se však tentokrát nedařilo) Ti všichni se tam mezi sebou midlí, jako by se nechumelilo a do toho přispěchal i Jirka Bradáč a daří se mu najít na tuto sestavu návod, dostává se tak na čtvrté místo a zezadu se vydal po skalpech i Karel Noha.
V cíli první jízdy tedy pořadí: Klinko, Ryšánek, Weber, Bradáč, Červinka, Noha.
Druhou jízdu jsem opět očekával, co si pro nás borsi nachystají a hle, Jakub Hlásný první v úvodní zátočině! Pecka, tahéééj draku. To už ale nastupuje sólojízda Broni Hanzla a nasadil tak, že to nepobral absolutně nikdo. Turbopalba kolo co kolo ujíždí, za ním Radek Červinka s několikavteřinovou ztrátou, která se stále zvětšuje, Weber, Bradáč a pak teprve Ryšánek, kterému se start absolutně nepovedl a na zmíněnou pozici se musel doslova prodrat. Broňa stále na špici ale… spodní lavice polet, dopad v poho, dojíždí do levé s kolejemi před dlouhým výjezdem k depu a… nic… zůstal stát. Skáče po tom, co mu síly stačí ale technika vypověděla službu a tak je luxusní výsledek rázem tatam. To ale hraje do karet ostatním. Radek tedy najednou jedno kolo první, to už ale po něm jde Ryšánek a druhý dech chytil i Karel Noha. 444 jde do vedení a Radek se s Karlem několik kol tesají jak v MS. Poslední kolo, Noha to tam posílá zvnitřku, Červinka prokormidloval zatáčku a to ho stálo pozici, následujících 200metrů už mu ztrátu nepomůže smazat a tak pořadá pevně dáno.

V Kategorie Veteránů si užila jednoho nepříjemného okamžiku. Po startu ve vedení Josef Kudláček a za ním Ivo Novosad, dva borci, dvě Hondy, příslib velkých zážitků, první kolo petelice jak z praku a starší Ivo předjíždí republikána Kudláčka. Bohužel dochází k nešťastnému okamžiku, kdy vedoucí jezdec nejspíše dostal silný kopanec do zadního kola, který už ani on nedokáže srovnat, na lavici letí silně na předek, zapíchne se do dopadu a během setin vteřiny letí i se strojem tělem napřed. Následuje několik salt a končí mimo trať. Vzhledem k tomu, že to je známý a nutnému ošetření doktorem, přestal jsem sledovat dění na trati a tak mohu jen opsat pořadí z výsledků. V polovině jízdy je Josef Kudláček zdolán Robertem Flendrovským, za nimi dojíždí dva jezdci KRTZ teamu a to Roman Malý a Miroslav Ilčík a první pětici uzavírá Pavol Strnisko.
Druhá jízda už měla klidnější průběh, ač se padalo tentokrát na startu. Naštěstí z toho nebylo nic vážného a tak to na průběh jízdy nemělo zásadní vliv. Tentokrát si nejvíce bodů vyzávodil Josef Kudláček, byť Flendrovský původně vedl, Kudláček mu oplatil výsledek z první jízdy. Slovenského pilota o jednu příčku vzad odsunul následně i Miroslav Ilčík a čtvrtou a pátou příčku obsadili borci Petr Kölbl a Roman Malý. Zdeněk Doupovec dojel dvakrát na šestém místě.


Amatéři

V kategorii AMAtér MX2 jsem čekal trochu masakr ale naštěstí byl opak pravdou. Občas někdo na skoku „na bejka“, občas panty jak v pravé AMA ale jinak dobrý, bez pádu. Borci byli roztahaní po celé trati a s rozestupy, čili se nějak výrazně nepředjíždělo. Nejlepším umístěním si zlatou příčku v cíli vyjel Ondra Fanta z Benešova a po celou jízdu nebyl nikým zdolán. Podobně to měl i Štěpán Diviš, byť skončil o příčku pod soupeřem a alespoň o třetí příčku trochu v prvních dvou kolech zabojoval Josef Princ, byť poté již dojel také nikým neohrožen. Druhou jízdu se poťukali řízci hned na startovní rovince (legrace, když borci z kategorie AMAtér po sobě hulákají „nauč se startovat“). Snad se to obešlo bez zranění, byť záchranářka Alča Riegerová s doktorem Honzou Emmerem měli za ten den, respektive jízdu naběháno pár kilometrů. To když hned vzápětí se k zemi odporoučeli dva borci na roletě, po chvíli co se zvedli na stejném místě na zadku přistáli další dva střelci. Jak jsem ale zmínil, naštěstí nic. První s druhým z první jízdy si vyměnili pořadí a tak tedy tentokrát Štěpán Diviš a Ondřej Fanta a třetí Lukáš Topinka

Báječní muži na létajících strojích aneb AMAtér MX1, zde možná až moc suverénně plný počet bodů vyjel Lukáš Bláha s dvěma prvními místy, dvě druhá místa získal Jakub Pilch a dvě třetí Petr Vybíral. I na nalších pozicích to bylo obdobné a tak se nějaké velké souboje neodehrávaly a tak si borci alespoň pozávodili mezi sebou, z mého pohledu jako diváka to však bylo trochu slabší. Zmíním snad jen mlaďase Šlechtu, který si okusil v první jízdě, jak chutná hlína na Vysočině a byť byl evidentně solidně potlučen, do druhé nastoupil a alespoň celý závod obkroužil. Klobůůůk.

Pak už následovali jen OPENi a MX1. Zde ouřadoval pan profesor Viktor Sklenář a i když to vypadalo, jako by si jel v klídečku na babetě v sobotu ráno do krámu pro čerstvý rohlíky, letěl petelici jako prase. Klidná precizní jízda, to se prostě musí umět. Druhej flek „překvapivě“ vyjel capo di tuti capi Michal Zelený a hodně jsem držel palce Honzovi Charvátovi, který dojel třetí. Bohužel jsem v průběhu jízdy opět odnášel jednoho pilota z tratě do sanitky, ale snad vše OK.
Zweite Renne už si to Charvis pohlídal a s přehledem vyjel zlato. Hyosungář Viktor druhej a Michal dojíždí třetí. Za nimi dojíždí borci jako Kaňkovský, Gabko, Dobeš, Smejkal a další… U Káji bych se ještě pozastavil nad nefér jednáním některých pilotů. Nevím, koho konkrétně se to týkalo, ale slyšel jsem, že měl Karel na trati incident s některým řízkem, kdy o sebe zavadili a odporoučeli se k zemi. Jak to pokračovalo po sportovní stránce nevím, nebyl jsem u toho, ale aby poté někdo na Karla v depu vytahoval paralizér a chtěl ho zmydlit!!! Pánové a dámy, jste na přeboru jižní Moravy, jsme lidi, děláme to pro zábavu, ne pro to se zmrzačit, je to tvrdej a občas i kontaktní sport tak s tím počítejte a nevěřím, že někdy někdo někoho úmyslně chce sestřelit z motorky. Prostě se stane a maximálně si můžete říct, že jste blbci. Pokud bych se ale s takovou situací dostal do křížku já jako to, co se údajně odehrálo v depu, věřte tomu, že z toho vyvedeme důsledky. Nejen zákaz závodů tak i postihy po právní stránce. Rozbroje na jinak špičkových a hlavně zábavných závodech, jako jsou Meteorit cup opravdu nechceme.

Jak v americké komedii tedy zakončím tento článek něčím pozitivním. Zase jsem se skvěle bavil. Počasí nám vyšlo na jedničku, i když se do toho sluníčko mohlo trochu více opřít, trať byla pěkná, jezdců dostatek a sic někdo občas přistál mimo motorku, holt stane se, s tím se musí počítat. Nic vážného to však krom nějaké zlomeniny nebylo tak aspoň, že tak. Chtěl bych opět závěrem poděkovat našim záchranářům, Alči Riegerové a Honzovi Emmerovi, časoměřičům Fandy Bočka (někdy mi je Fando musíš všechny představit a uvedeme soupisku). Vy všichni odvádíte super práci a díky za to, to samé platí pro traťáky Jury Studeníka, kdy má člověk vždy jistotu kvalitní signalizace no a samozřejmě díky patří i sponzorům, HT Group, Motosport Milostný, MX-Tech Napajedla a mediální podpoře serveru GTmotocross.cz.

Budeme se tedy opět těšit se všemi ahoj na posledním letošním podniku Motosport Htgroup Meteorit cupu 2013, který se jede 12.10 v Dolních Heřmanicích.


Jirka „BenJi“ Benáček | Foto: Luděk Hutira5377
Dnes je: 8. 4. 2020
Bannery:
Anketa:

TOPlist

Redakce:

Michaela Somerliková
Kontakt:
tel.: +420 737 365 709
michaela@gtmotocross.cz


Provozovatel:

Ivana Drlíková | GTSTORE.cz
Hotel Hukvaldy 24
73946 | okr. Frýdek-Místek
Czech Republic
IČ: 05966281
Kontakt:
Aleš Drlík
tel.: +420 777 699 907
info@gtmotocross.cz


Ceník inzerce:

KLIKNĚTE ZDE

Nápověda:

KLIKNĚTE ZDE

Partneři:

Bannery: