home  |  mx bazar  |  fotoreporty  |  archiv METEORIT CUP
aktuality  |   z domova  |   ze světa  |  

Meteorit Cup 2020 - Vyjde nám datum prvního letošního závodu?

Meteorit Cup stále čeká na start sezóny!

Meteorit Cup 2020 - Závod v Gbelech zrušen!

Kalendář Meteorit Cupu 2020!


Meteorit Cup - Report ze slavnostního vyhlášení!

Informace k vyhlášení Meteorit Cupu 2019!

Registrace čísel již od pátku 13.12.2019!!!

REGISTRACE do seriálu Meteorit Cup 2020

Meteorit Cup 2019 - Důležité informace nejen ke slavnostnímu vyhlášení!!!

Formulář žádosti o licence 2020

Meteorit Cup 2019 – KONEČNÉ VÝSLEDKY PO DESÍTI ODJETÝCH ZÁVODECH
1. Meteorit Cup - Dubňany 13.4.
Zdarec Meteoriťáci a všichni příznivci motokrosu. Tak jsme se konečně dočkali! Tetka Zima si z nás dělala pěkný šoufky a místo, aby už svítilo slunko a řvali ptáci, padal z nebe další a další bílej marast. A když už se blížila sobota 30.3, kdy to všechno mělo vypuknout, bylo zase chladno, pár dní předtím zachca..o a tradá, Dubňany, místo prvního závodu sezony byly rozbahněný jak Rákosníčkův močál.

Sám nejvyšší, Pavel Malý, na jehož bedrech celá pořadatelská tíha leží tak pro jistotu a bezpečnost jezdců raději celý ten MX kolotoč o dva týdny posunul. První slovo bylo, že Dubňany odpadaj zcela a i když si někdo pustil pusu na špacír a houfně na internetu zblbnul několik lidí, že se má jet další týden v neděli, oficiální zprávy ze serveru Gtmotocross a FaceBook stránek Meteorit cupu zněly jasně, žádná neděle ale hezky za 14 dní, tj. Sobota 13.4.2013 a opět Dubňany. Ten radostný výkřik od jezdců z jihu Moravy byl slyšet až sem k nám.


Dubňany po ránu

V pátek v 17 hod mi přišla od PIKRa, Rádi Malé SMSka, že se vydávají na cestu, já sbalil poslední serepetičky, náhradní oblečení, holínky, spacák a také jsem vyrazil. Rockrádio hulákalo na plný pecky a tak mi ta hodinka a půl cesty utekla neuvěřitelně rychle. Depo už se pomaličku plnilo přijíždějícími karavany a tak sotva jsem zakotvil, šli jsme do buňky dělat přejímku. První padesátka pilotů byla nahlášena a tak jsme po deváté mohli jít sednout k bufetu, posedět, poklábosit a občerstvit se výbornou domácí klobáskou. Karavanu nemaje jsem se odebral do nákladového prostoru Tranzitu a ještě, že jsem s sebou měl dva spacáky a cestovatelskou výbavu na motorku, jinak by ze mě přes noc byl rampouch.

V šest hodin mi začal hulákat budík a když jsem doslova vypadl z auta, přivítal mě nádherný pohled rudého, vycházejícího slunce nad siluetou karavanů a tratě. Zkrátka pecka, přesně na tohle jsem se půl roku od loňska těšil.


Polední rozprava

Vykonat ranní hyenu, převléci se do něčeho, co nosí normální lidé a hurá dělat přejímku. S Pavlem Berounem a Ráďou jsme se skrz těch 213 jezdců prokousali za dvě a půl hodinky a i když už nám chvílemi šla hlava kolem, zvládlo se to ke spokojenosti všech stran. Po opuštění teroristické boudy už na trati probíhaly tréninky v plném proudu a tak jsem si šel obejít naše dnešní působiště.

Trať byla velice pěkně nachystána. Srovnáno, zarovnány hrany, nový písčitý povrch.. Co byla ale podívaná pro diváka, to byl očistec pro jezdce. Při pohledu na zadní rovinku za startem si nejeden z nás vzpomněl na záběry z holandského Valkensvaardu. Hluboký písek, úsek s dlouhými boulemi, koleje, které se při průjezdu motocyklu ihned změnily v jiný patvar, no to budou závody říkal jsem si. A taky, že ano.

V poledne proběhla klasická rozprava, uvítání jezdců, sdělili jsme si organizační náležitosti, poděkovali sponzorům, popřáli si mnoho štěstí a losovali o ceny. Mezitím už dva traktory zahlazovaly stopy a žehlily po trénincích povrch okruhu.

Před hlavní bouří si Junioři v počtu 35. jezdců dali zaváděcí kolo a pár vteřin na to se mohlo jít na první ostrý start dne.


Junioři

Mimochodem když to tu na Gtčku teď žije tím supercrossem tak se zkusíme svézt na vlně popularity a uděláme to trochu akčnější. Vždyť Dubňany jsou vlastně taky takovej SX, byť v českým vydání. Takže jedééém:
Houlšát urval Filip Gros na dváce od KejTýeM a jen o pár cenťáků za ním si to hulákal Jura Kružík na 450 Yamaze a Víťa Orel na SX250F. Tenhle různorodej chumel pilotů se první zátočinou prodral bez zádrhele a tak mohla stíhací jízda začít. Čelo se trochu pomýchalo a v zápětí si začali tvořit od ostatních odstup v sestavě Orel, Kružík, Gros, Osička, Macháč a Vítek, který se v dalším kole prodral na 4. místo. Kružíkovi 450 evidentně sedí ale v písku ho utahala a tak začal polevovat v tempu, Vítek s vřískající CR 250 naopak moc chtěl a šla na něm vidět i chuť po bojích ale po menší chybičce se odporoučel zkoumat pískové podloží z blízka a tak musel opět ztracenou pozici získávat zpět. I vedoucímu scruberovi Orlovi se nevyhnul na těžkém terénu pád a tak se do čela opět dostal stabilně jedoucí Gros a hlavně musím vyzdvihnout výkon Filipa Kohoutka, který se mi zdál nenápadný ale tahle taktika se mu velice vyplatila, protože se prodral ze zadních pozic až na druhé místo. Třetí dojel s pouhou dvouvteřinovou ztrátou na prvního Tomáš Osička, vloni ještě jednoucí 85ku.

Kategorie 85+65 – První 4 závodníci letěj moc. Josef Posluch projel první do druhého kola a za jeho zády se nekompromisně držel Pavol Repčák a za ním Šimon Jošt, všichni tři jezdci ze slovenska. Mezinárodní účast doplňoval i Georg Valyakin z Ruska a další piloti ale ti již úvodní čtveřici nemohli rychlostí sekundovat.Repčák vzápětí předjel Poslucha a až na drobné miance zbytek startovního pole dojel bezmála tak, jak odstartoval.


Pětaosmdesátky

Účastnice prestižního MMČR MX žen v rámci ČAM budou mít letos opravdu nabitou sezonu. Nejen, že se pro rok 2013 přihlásilo pár nových tváří, od kterých zatím naše stálice neví, co očekávat ale několik dívek přestoupilo z menších obsahů do velké kategorie a tak se jezdecké pole ještě více zatraktivní. Do toho všeho přibyla další štika v rybníce a tou je Iva Berounová, první česká MX závodnice, která si dala kvůli rodině pár let oraz ale vůně benzínu a lákadlo s názvem adrenalin ji přiválo nazpět a tak Iva hodlá trochu potrápit jezdkyně se jmény jako Antošová, Laňková, Simonová a další.


Iva Berounová

Startovní žebřík padá a zpoza něj nejlépe do první jízdy úvodního závodu seriálu vyráží Lucie Simonová v barvách Htgroup racing teamu, nově na stroji značky KTM. Druhá jedoucí je několikanásobná mistrině ČR, Jana Antošová a třetí příčku prozatím drží Barbora Laňková, která taktéž změnila stroj a přesedlala z Kawasaki na žluťoučkou Suzuki. V průběhu druhého kola po podklouznutí předního kola upadá Antošová a tak se jezdkyně posunují o stupínek výš. Růžky na třetí pozici vystrčila i Tereza Hromková avšak tlak zkušené Mariky Mlýnkové neudržela. Simonová si stále drží čelní pozici a lehce zbytku ujíždí, Laňková se vydává na stíhačku ale do cíle již rozdíl nedotáhne a tak závodnice dojíždí v pořadí: Simonová, Laňková, Mlýnková, Hromková a Berounová, která celý závod sváděla neustálé boje s rakouskou závodnicí Danielou Amtmann. Cíl však vyšel lépe pro českou jezdkyni. Kategorii dvoutaktů suverénně ovládla Kristýna Vítková, která jednu chvíli jezdila v celkovém poli dokonce na 8. příčce, druhá dojela Markéta Ehlová, které se v jedné chvíli na její YZ 125 zasekl plyn a vyjela mimo trať. Situaci ale bravurně zvládla a tak pozici udržela, třetí cíl proťala Daniela Krejčová, čtvrtá Hana Sobotková a jako pátá skončila Viktorie Lohniská. Dodejme ještě, že přejeme mnoho zdraví a dobrou rehabilitaci Veronice Doležalové, která měla v ranním tréninku ošklivý pád a byla hospitalizována se zlomeninou stehenní kosti.


Barbora Laňková

Kategorii Elite jsem viděl jen úvodní kola. Nejrychlejší reakci za startovním žebříkem měl Roman Koutný, bohužel však nedotáhl do konce přenos výkonu na zemský povrch a tak mu přední kolo mířilo kamsi do vesmíru jen ne do první zatáčky. Do prvního kola nejlépe vjel domácí Honza Tománek a za ním byl Zbyněk Macalík a Radek Červinka. Červinkovi se čelo závodu natolik líbilo, že udělal pár pěkných soubojů s Davidem Homolou, který si druhou příčku na pár okamžiků taktéž vyzkoušel ale ke konci se musel spokojit se čtvrtým místem, protože trojici na bedně doplnil ze zadu jedoucí navrátilec na rošt, Jirka Bradáč. Ve čtvrtině jízdy se k Dubňanům přihnal temný mrak a začalo souvisle hustě pršet. Motokrosaři jsou ale drsní borci a tak Elite dojeli svou jízdu zdárně do konce ve zmiňovaném pořadí.


Radek Červinka

Do nově vzniklého bahniště se vydali i Veteráni a AMAtéři. Povrch vodou hodně zhutněl a i když se po každé jízdě kategorií povrch vždy rovnal, užili si všichni piloti písku až až. Tyto dvě kategorie jsem však osobně pořádně neviděl, protože jsem si tou dobou sušil provlhlé oblečení, včetně spodního prádla a tak pochopíte, že nemít vlka pro mě bylo v danou chvíli důležitější než vidět další rozjížďku těchto střelců. Jako omluvu prosím příjměte, že se jim budu blíže věnovat na dalších závodech. Na výsledky se můžete podívat zde na Gtmotokrosu.


Amatéři

Poslední kategorií, jež jela svou první jízdu byla nejrychlejší OPEN+MX1. Kde kdo favorizoval místního Toma Blahu a když by byl na místě nějaký bookmaker, asi by prodělal i kalhoty, protože Blaha ve své kategorii dominoval. Jelikož se ale jely tyto třídy dohromady, první pozici s přehledem držel Dominik Procházka, který dlachnil svou postarší KTM jako by to byla dvoutaktní dváca. Vřískot omezovače 450 jsem na trati dlouho neslyšel :-). Dominik si vytvořil skoro desetisekundový náskok právě nad Blahou a třetí dojel Martin Trávníček , čtvrtý Karel Smejkal a pátý Jan Jatel.


Milan Harásek

Druhé jízdy Juniorů si již od startu do cíle pohlídali borci v pořadí Orel, Vítek a Osička. Průběh závodu jsem však opět nevnímal na plno, protože se Jiří Kružík škaredě rozvěsil na jedné z lavic a místo sledování okolí jsem ho šel sbírat ze země.

Kategorie 85+65 měla podobný průběh jako jejich první jízda. Repčák s Posluchem suverénně vepředu, jen třetí příčku si vyměnil Ladislav Kolaja se čtvrtým Šimonem Joštem

Následovala druhá jízda dámského poháru. Bohužel hned v druhém kole došlo k dalšímu pádu dvou závodnic, kdy o sebe tyto ve skoku zavadily a z počátku to nevypadalo zrovna dobře. Dle dodatečných zpráv jsou ale obě jezdkyně v pořádku, byť trochu potlučené ale zdravé. Závod byl ale kvůli větru odvolán.


Lucie Simonová a Jana Antočová

Než se řeklo definitivně švec, za startovní rošt se vydali ještě Eliťáci k jejich druhé jízdě avšak taktéž v prvním kole došlo k dalšímu pádu a tak po zvážení ředitele byly závody pro dnešní den pro jistotu ukončeny.

Jak zhodnotit první závod Meteorit cupu v Dubňanech? Za mě osobně trošku rozporuplné pocity. Trať byla dobře nachystána, technická a náročná ale je to holt MX. Bohužel však díky dlouhé zimě nemělo hodně jezdců natrénováno a šlo vidět, že nekdy byla motivace silnější než ta hlava :-). Naštěstí i přes množství pádů nedošlo výjma dámského poháru k žádnému vážnějšímu zranění a tak to holt občas odnesla jen technika. Každopádně se můžeme těšit na další závod ve Vílanci u Jihlavy, který se jede 27.4.2013.
Závěrem bych ještě rád poděkoval přítomné zdravotní službě, která se obětavě vrhala za každým na zemi ležícím jezdcem, časomíře, že ty registrace a první závody zvládli bez zaváhání a traťákům, kteří nehledě na počasí strážili své přidělené úseky.

A teď už neseďte u počítače, nečtěte tyhle bláboly a alou do garáže chystat svůj stroj do Vílance na další závod Meteoritu ;-)


-Jirka "BenJi" Benáček-Foto: Josef Štěpán - www.josefstepan.cz


5465
Dnes je: 27. 5. 2020
Bannery:
Anketa:

TOPlist

Redakce:

Michaela Somerliková
Kontakt:
tel.: +420 737 365 709
michaela@gtmotocross.cz


Provozovatel:

Ivana Drlíková | GTSTORE.cz
Hotel Hukvaldy 24
73946 | okr. Frýdek-Místek
Czech Republic
IČ: 05966281
Kontakt:
Aleš Drlík
tel.: +420 777 699 907
info@gtmotocross.cz


Ceník inzerce:

KLIKNĚTE ZDE

Nápověda:

KLIKNĚTE ZDE

Partneři:

Bannery: